Pierwsza wizyta u kardiologa

Zdecydowana większość z nas nie lubi spotkań z lekarzami i stara się ich unikać, jak tylko to możliwe. Wizyty u specjalistów są jednak specyficzne i wymagają odpowiedniego przygotowania. Szczególnie, gdy wybieramy się do kardiologa warto już wcześniej wiedzieć, o co zapyta lekarz.

Kiedy lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa, że pacjent cierpi na dolegliwości sercowe zwykle wystawia skierowanie do specjalisty. Choroby układu krążenia to problem, którego nigdy nie należy lekceważyć. Im wcześniej pacjent trafi pod właściwą opiekę, tym większe są szanse, że uda się zahamować rozwój choroby. W trakcie oczekiwania na wizytę u kardiologa, powinny zostać przeprowadzone podstawowe badania krwi i moczu, a także wskazane jest wykonanie EKG. Ich wyniki w znacznym stopniu przyspieszą proces diagnozowania pacjenta, ponieważ kardiolog już przy pierwszym spotkaniu uzyska dostęp do niezbędnych informacji na temat pacjenta.
Poza aktualnymi wynikami badań, zalecane jest zabrać ze sobą także poprzednie, dzięki którym lekarz będzie mógł ocenić indywidualne tendencje do występowania nieprawidłowości u pacjenta. Jeżeli pacjent leczy się na inne przewlekłe choroby, konieczne jest także dostarczenie listy przyjmowanych leków (wraz z dawkowaniem), oraz wyników wykonanych innych badań, np. spirometrii.
Podczas pierwszej wizyty należy szczerze odpowiadać na wszystkie pytania lekarza. Zatajanie informacji o paleniu czy podawanie nieprawdziwych danych na temat ilości spożywanego alkoholu, ukrywanie faktu przyjmowania leków dostępnych bez recepty, czy chociażby niedoinformowanie lekarza o innych dolegliwościach zdrowotnych, może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, lub sprawi, że zastosowana terapia będzie nieskuteczna.
Jeszcze przed wizytą u kardiologa dobrze jest sprawdzić, kto w najbliższej rodzinie chorował na zaburzenia układu krążenia. Chociaż dziedziczenie odpowiada za około 30 procent tego typu problemów, to informacja ta pozwala ocenić stopień ryzyka wystąpienia zaburzeń także u pacjenta. Nie bez znaczenia jest styl życia. Stres, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nałogowe palenie, nadużywanie alkoholu lub innych środków mogących wywierać negatywny wpływ na cały organizm, to często przyczyny występowania różnego typu dolegliwości sercowych.

PODZIEL SIĘ: