Zawał serca – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Zawał serca
Gustavo Fring z Pexels

Serce to narząd, bez którego nie moglibyśmy żyć. Wśród powszechnych schorzeń wyróżnia się zawał serca – sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka.

Tragiczne skutki

Statystyki są przerażające. W Polsce, na zawał serca umiera około 100 tysięcy osób rocznie. Wciąż wzrasta liczba chorych na schorzenia związane z sercem i układem krążenia. Zawał, jest także jednym z pierwszych objawów choroby wieńcowej u prawie połowy diagnozowanych. Wiele ofiar zawału serca nie dociera nawet do szpitala. Osoby chore często nie zdają sobie sprawy z tego, że znajdują się w grupie ryzyka lub ignorują pojawiające się objawy.

Zawał serca – grupa ryzyka

Jest kilka grup ryzyka, gdzie zagrożenie zawałem serca jest wysokie. Szybkie i nowoczesne życie nie sprzyja zdrowiu. Ludzie zapominają o badaniach, zdrowiej diecie i aktywności fizycznej, narażając się na przykre i niebezpieczne skutki. Unikając pewnych używek, wykonując badania i dbając o siebie jesteśmy w stanie przeciwdziałać chorobie. A serce, mamy przecież tylko jedno. Dlatego już dziś sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka. Jedną z grup stanowią kobiety oraz ozdoby starsze. To właśnie oni najdłużej także zwlekają z wezwaniem pomocy. Chorzy na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie oraz chorobę wieńcową także są narażeni na zawał. Jednymi z najważniejszych czynników ryzyka jest palenie papierosów, podwyższone ciśnienie, brak aktywności fizycznej oraz zaburzona gospodarka lipidowa. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, niezdrowo się odżywiamy, nie uprawiamy żadnego sportu – zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Ogromnym problemem jest nadwaga i wysoki poziom cholesterolu. Jemy szybko i niezdrowo, co przekłada się na pracę organizmu. Osoby otyłe szybko się męczą, dlatego nawet niewielki wysiłek taki jak wejście po schodach, może być czynnikiem, który wywoła zawał. Lekarze zachęcają do odpowiedniego ruchu i takiego trybu życia, który przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych.

W ostatnich latach, polscy specjaliści dokonali ogromnego postępu w leczeniu zawału. Grupy ryzyka są jednak wciąż duże. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne i współpraca pacjentów z lekarzami. Zmiana stylu życia oraz świadomość ryzyka to podstawa w profilaktyce przeciwzawałowej. To my odpowiadamy za swoje zdrowie i to my powinniśmy o nie prawidłowo zadbać.

PODZIEL SIĘ: