Choroby serca a dieta

Choroby serca a dieta
Brooke Lark z Unsplash

Produkty, które spożywamy na co dzień, mogą w ogromnym wręcz stopniu wpływać na zdrowie naszego serca.

Co naraża nas na nadwagę?

Zbyt duża ilość solonych i tłustych potraw, słodycze, nieodpowiednio zbilansowana dieta – wszystko to prowadzi do znacznego zwiększenia się masy naszego ciała. Nadwaga jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn wzrostu ciśnienia krwi oraz poziomu złego cholesterolu, a zatem najważniejszych powodów chorób serca w naszym kraju.

Zdrowa dieta obniży poziom cholesterolu

Jeśli ktoś chce skutecznie obniżyć u siebie poziom cholesterolu, to powinien przede wszystkim zadbać o zdrową dietę. Powinna ona być odpowiednio zbilansowana i zawierać jak najwięcej dobrych dla nas produktów spożywczych. Jednym z głównych jej składników jest białko – występuje w chudym mięsie, jajkach, rybach, produktach mlecznych oraz wegetariańskich. Jedną z najważniejszych cech faktycznie zdrowej diety jest niska ilość tłuszczów nasyconych, soli oraz cukru. Samo obniżenie ryzyka wystąpienia u nas chorób serca jest tylko jedną z wielu korzyści, jakie możemy uzyskać dzięki zdrowej diecie. Do innych należy między innymi obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu oraz zmniejszenie poziomu tego złego, zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów krwi oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Co więcej, nawet w przypadku, gdy dojdzie już do zawału serca, dobra dieta znacznie zwiększa nasze szanse na przeżycie – jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych.

Dobre nawyki sposobem na zachowanie zdrowia

Regularne spożywanie posiłków jest jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku przestrzegania zdrowej diety. Podstawą dobrego posiłku są przede wszystkim produkty zawierające węglowodany – dokładniej skrobię. Są to głównie ziemniaki, makaron, ryż oraz zboża. Spożywanie ich pozwala na kontrolowanie poziomu cukru we krwi i nie powoduje nagłego skoku glukozy, jak ma to miejsce w niektórych przypadkach. Ponadto dają one uczucie nasycenia na znacznie dłuższy czas.

Tłuszcz – kiedy szkodliwy, a kiedy nie?

Faktem jest, że pewna ilość tłuszczu każdego dnia jest niezbędna do tego, aby nasz organizm mógł funkcjonować faktycznie prawidłowo. Równocześnie jednak zdecydowana większość z nas spożywa go po prostu zbyt wiele, co prowadzi do groźnych konsekwencji. Szczególnie niebezpieczne są tłuszcze nasycone, znajdujące się głównie w tłustym mięsie czy ciastkach i półtłustych produktach mlecznych. Często prowadzą one do poważnych chorób serca. Doskonałym sposobem na zmniejszenie ilości tłuszczu jest grillowanie mięsa lub gotowanie go na parze. Warto wybierać także jedynie chude mięso, takie jak na przykład piersi z kurczaka. Unikajmy także stosowania tłuszczów nasyconych do smażenia – wielu ludzi korzysta przy tym ze smalcu czy masła. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie olej, który jest tutaj znacznie zdrowszy.

Owoce i warzywa a obniżanie ciśnienia krwiowoce

Bardzo ważne w obniżaniu ciśnienia krwi jest spożywanie owoców i warzyw, które ponadto chronią nas przed niektórymi chorobami serca. Zaleca się zjadanie przynajmniej pięciu porcji owoców lub warzyw każdego dnia. Godny polecenia jest również świeżo wyciskany sok – warto wypijać go przynajmniej jedną szklankę dziennie.

Autor: Natalia Wieteska

PODZIEL SIĘ: