Choroby układu krążenia – profilaktyka

W przypadku chorób układu krążenia profilaktyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Stosując się do kilku zaleceń, można znacznie zredukować ryzyko zawału, miażdżycy czy udaru.

Brak ruchu a ryzyko zawału

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, są szczególnie narażone na choroby wieńcowe. Brak ruchu nie służy zdrowiu. Warto pamiętać, iż aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, w tym serce. Osoby, które nie są przekonane do wizyty na siłowni, nie muszą postępować wbrew swojej woli. Bardzo dobre rezultaty przynosi spacer, jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Te formy aktywności ruchowej nie wymagają dużych nakładów finansowych. Ćwicząc, poprawiamy cyrkulację krwi, regulujemy ciśnienie i cieszymy się dobrym samopoczuciem.

Papierosy a choroby układu krążenia

Papierosy nie tylko rujnują domowy budżet, ale przede wszystkim oddziałują niekorzystnie na organizm. Palenie tytoniu nie służy sercu. Każdy papieros przybliża nas do miażdżycy. Osobom, które chcą zerwać z nałogiem, z pomocą przychodzą plastry i gumy z nikotyną. Pamiętajmy, że rzucając palenie, możemy wiele zyskać. Zdrowe serce i dodatkowe fundusze na wakacje, o których zawsze marzyliśmy.

Alkohol jako czynnik ryzyka

Alkohol nie szkodzi sercu pod warunkiem, że potrafimy zachować umiar. Okazjonalne, symboliczne toasty nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Problem zaczyna się wówczas, gdy pijemy często lub jednorazowo spożywamy spore ilości alkoholu.

Stres a ryzyko zawału

Stres można uznać za naszego wiernego towarzysza. Niepewna sytuacja na rynku pracy, wysokie raty kredytu czy problemy rodzinne odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu. Osoby, które żyją w permanentnym stresie, są szczególnie narażone na zawał. Nie możemy wyeliminować stresu z naszego życia. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zapanować nad strachem. Jeśli jakaś sytuacja wyprowadziła Cię z równowagi, powinieneś ją odreagować. Przeprowadzone badania wykazały, iż cholerycy cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby, które tłumią w sobie negatywne emocje.

Rola diagnostyki

W profilaktyce chorób krążenia niezwykle istotną rolę odgrywa diagnostyka. Kontrolując poziom cukru i cholesterolu, możemy ustrzec się przed groźnymi schorzeniami. Ciśnienie można badać w domowym zaciszu. Warto pamiętać, iż nadciśnienie prowadzi do miażdżycy, udaru czy choroby niedokrwiennej serca.

Eliminując pewne czynniki ze swojego życia, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W związku z tym, iż tego typu schorzenia są niezwykle poważne, nie należy zapominać o profilaktyce.

PODZIEL SIĘ: