Kiedy udać się do kardiologa?

Kiedy udać się do kardiologa
Humberto Chavez z Unsplash

Kiedy słyszymy słowo „kardiolog” najczęściej kojarzy nam się ono z problemami dotyczącymi właściwej pracy serca i jest to dobre skojarzenie. Nie oznacza to jednak, że można tak uogólnić zakres medyczny, którym zajmują się kardiolodzy. Kiedy zatem powinniśmy udać się do kardiologa? Jaki jest dokładny zakres działań w obrębie dziedziny, którą powszechnie nazywamy kardiologią? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Kardiolog – czym dokładnie się zajmuje?

Rzeczywiście, można przyjąć, że kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem oraz leczeniem chorób związanych z prawidłową pracą serca oraz układu krążenia. Należy jednak być świadomym tego, że kardiologia dzieli się na kilka różnych dziedzin. Można je sklasyfikować w następujący sposób:

  • Kardiochirurgia, czyli ten odłam kardiologii, który w pierwszej kolejności zajmuje się przeprowadzaniem operacji związanych z pracą serca. To właśnie kardiochirurg wykona operację wszczepienia np. by passów, rozrusznika czy wreszcie – przeszczepu serca. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że najsłynniejszym polskim kardiochirurgiem, który dokonał pierwszej w Polsce, udanej operacji przeszczepu serca, był profesor Zbigniew Religa.
  • Kardiologia inwazyjna, to z kolei ta dziedzina kardiologii, o której stosunkowo niewiele osób wie. Gdybyśmy mieli najprościej zdefiniować, czym dokładnie ten dział kardiologii się zajmuje, można byłoby powiedzieć, że leczeniem najróżniejszych chorób serca, jednakże bez konieczności przeprowadzania operacji. Leczenie przeprowadzane jest najczęściej za pomocą techniki zwanej angiokardiografii, czyli popularnej koronarografii.
  • Kardiologia nieinwazyjna, czyli dziedzina kardiologii, w obrębie której wykonuje się np. badania EKG, echokardiografię czy scyntygrafię. Głównym zadaniem tej dziedziny kardiologii jest diagnostyka choroby.

Kiedy udać się do kardiologa?

Skoro mamy już obraz tego, czym dokładnie zajmuje się kardiolog radość, pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie: Kiedy powinniśmy się udać na wizytę do lekarza tej specjalizacji? Odpowiedź jest bardzo prosta: jeśli tylko wystąpią u nas jakiekolwiek problemy z prawidłowym funkcjonowaniem serca – np. będziemy mieli problem ze złapaniem równomiernego oddechu, czy też dokuczać nam będzie „kłucie” w klatce piersiowej, wówczas koniecznie należy ten problem zbadać. Kardiolog zleci szereg specjalistycznych badań, które pomogą w diagnostyce schorzenia, z którym możemy się borykać.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: