Zdrowe zęby to zdrowe serce

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Okazuje się, że troska o zdrowe i lśniące zęby, to także skuteczny sposób, by zapewnić sobie zdrowe serce. Wszystko to za sprawą szczotkowania, podczas którego usuwane są bakterie szkodliwe również dla całego układu krążenia.

Nieprzyjemny zapach z ust, osad na zębach, przebarwienia szkliwa, a także stan zapalny dziąseł to najczęściej efekt zaniedbania higieny jamy ustnej. Problem sięga jednak znacznie dalej, ponieważ przez uszkodzone tkanki dziąseł, do krwiobiegu przedostają się bakterie, które odpowiedzialne są za powstawanie mikroskopijnych skrzepów.
Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że bakterie żyjące w jamie ustnej zawierają proteinę PadA, jaka powoduje sklejanie się płytek krwi. Bakterie otoczone „pancerzem” z trombocytów stają się niewidoczne dla układu immunologicznego, co w znacznym stopniu osłabia działanie antybiotyków. Powstała w ten sposób skrzeplina wędruje wraz z krwią do różnych organów, w tym także do serca, gdzie wywoływany jest stan zapalny. Bakterie wędrujące z jamy ustnej, osadzając się na poszczególnych narządach, stopniowo prowadzą do upośledzenia ich funkcji. Dlatego tak ważna jest dla serca i innych organów, również odpowiednia profilaktyka stomatologiczna.
Aktualnie prowadzone są badania nad lekiem, który skutecznie będzie blokować działanie białka PadA. Prace te zajmą zapewne jeszcze trochę czasu, a na sam lek trzeba będzie poczekać. Tymczasem nie pozostaje nic innego, niż właściwa higiena jamy ustnej zapewniająca nie tylko perfekcyjny uśmiech, ale i zdrowe serce. Od dawna wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Co więcej, znacznie łatwiej i przyjemniej jest sięgnąć po szczoteczkę, niż czekać w długiej kolejce do lekarza, który szybko dopatrzy się przyczyn choroby w niewłaściwym postępowaniu samego pacjenta.

PODZIEL SIĘ: