O zapobieganiu pęcherzom na stopach

O zapobieganiu pęcherzom na stopach
Amanda Vick z Unsplash

Pęcherze na stopach to mały, ale bardzo uciążliwy problem, z którym każdego dnia boryka się wiele osób. Powstają one, kiedy skóra na stopie ociera się o inny materiał, np. twardą skarpetę lub wnętrze buta. Pod warstwą skóry tworzy się obszar wypełniony płynem.

Taka rana może powstać w bardzo szybki sposób, a jeszcze szybciej może się zaognić. Im głębsza warstwa skóry została uszkodzona, tym większy ból odczuwamy. Pęcherze na stopach często powodują duży dyskomfort, dlatego ważne jest, by świadomie unikać ich powstawania. Pomimo tego, że na rynku jest wiele doskonałych i sprawdzonych preparatów na odciski, takich jak sztyfty czy plastry firmy Compeed, to lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zobaczmy zatem, jak zapobiegać pęcherzom.

But przyjacielem stopy

Pierwszą bardzo ważną zasadą pozwalającą nam cieszyć się zdrowymi i wolnymi od pęcherzy stopami jest wybór odpowiedniego obuwia. Wiele pań kupuje buty, kierując się tylko względami estetycznymi, natomiast musimy pamiętać o wygodzie i zdrowiu naszych stóp. Dlatego zawsze powinniśmy przestrzegać kilku reguł podczas kupowania nowych par butów.

Dobrze jest zwrócić uwagę no to czy buty, które nam się podobają nie są zbyt wąskie i czy jest w nich wystarczająco dużo miejsca na nasze palce. Jednak buty nie powinny także być zbyt szerokie, ponieważ w takim obuwiu stopie brakuje stabilizacji, co skutkuje wytworzeniem się bolesnych pęcherzy na piętach.

Gdy zamierzamy założyć nowe, dopiero co kupione buty na jakąś ważną uroczystość, powinniśmy wcześniej je rozchodzić, by w ten sposób oszczędzić sobie bolesnych i psujących nam nastrój niespodzianek takich, jak krwawe pęcherze na stopach. Rozchodzenie dotyczy także butów noszonych na co dzień, zanim założymy je na całodzienne wyjście do pracy lub po zakupy, warto jest przez kilka dni nosić je po kilka godzin. Wskazane jest także co jakiś czas zmieniać buty, w ten sposób unikniemy wywierania nacisku na stopę w tym samym miejscu a pęcherz na stopie nie powstanie.

Skarpetki chronią stopę

Goła stopa jest bardziej narażona na powstawanie pęcherzy, dlatego musimy nosić skarpetki lub rajstopy. Powinny one być dobrze dopasowane, najlepiej z oddychających materiałów i w miarę możliwości często zmieniane. Pęcherze na stopach szybciej powstają w wilgotnym środowisku.

By mieć 100% pewności, warto jest wyposażyć się w zapobiegające powstawaniu pęcherzy plastry firmy Compeed lub sztyft o tym samym przeznaczeniu. Produkty te doskonale chronią stopy przed powstawaniem pęcherzy, jak i leczą już istniejące. Są one wygodne w użyciu oraz bardzo skuteczne. Dzięki nim nasze stopy na długo pozostaną zdrowe, a my będziemy mogli korzystać z życia.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: