Serce pod nadzorem

Kiedy serce zaczyna chorować, nie można zwlekać z wizytą u kardiologa, ponieważ tylko wczesne rozpoznanie wszelkiego typu nieprawidłowości, umożliwia przeprowadzenie niemal w 100 procentach skutecznej terapii. W przypadku chorób serca, to właśnie czas decyduje o rodzaju zastosowanych metod leczenia.

Leczenie chorób serca to niezwykle trudna obszar medycyny. Równocześnie kardiologia to jedna z tych dziedzin, które w ostatnim czasie rozwijają się z niezwykłą dynamiką. Postęp jest tu ogromny, a efekty leczenia często wręcz zdumiewające. Coraz lepsza diagnostyka, nowoczesne środki farmakologiczne, a także zabiegi, które pozwalają pacjentowi cieszyć się normalnym życiem. Aktualnie w zakresie kardiologii wykonywanych jest wiele drobnych zabiegów, jakie poprawiają stan zdrowia chorego.
„By-passy”, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe to zabieg umożliwiający przywrócenie prawidłowego przepływu krwi z aorty do zwężonych lub zamkniętych tętnic wieńcowych serca. Znajduje on zastosowanie u pacjentów, u których choroba niedokrwienna serca osiągnęła już zaawansowany poziom. Także arytmia serca bywa leczona poprzez wykonywanie zabiegu kardiochirurgicznego. Ablacja RF pozwala pozbyć się przyczyny powstawania zaburzeń pracy serca, i traktowana jest jako zabieg leczniczy o bardzo wysokiej skuteczności. Zdarza się jednak, że pomimo wykonanej operacji, a także utrzymywania terapii farmakologicznej dochodzi do nawrotu choroby, wówczas powtórnie wykonuje się zabieg. Oczywiście w skrajnych przypadkach wciąż wykonywane są przeszczepy serca. Tu jednak pacjenci zmuszeni są czekać na operację, często przez wiele lat.
Laserowa rewaskularyzacja mięśnia serca, to wciąż nowa i mocno kontrowersyjna metoda leczenia zaawansowanej choroby niedokrwiennej serca. Zabieg ten po raz pierwszy wykonano w 1993 roku, jednak w dalszym ciągu traktowany jest jako mocno ryzykowne działanie. Ryzyko powikłań oraz zgonu w trakcie operacji szacowane jest na około 10 procent. Jednak u pacjentów, u których nie można wykonać „by-passów” bądź też angioplastyki wieńcowej, laseroterapia to jedyna szansa na przywrócenie pacjenta do normalnego funkcjonowania.
W przypadku zaburzeń pracy serca i układu krążenia, często wystarczy leczenie farmakologiczne. Należy jednak pamiętać, że skuteczność leków zmniejsza się wraz z rozwojem choroby. Im później pacjent trafi do lekarza, tym mniejsze są szanse uniknięcia zabiegu.

PODZIEL SIĘ: