Wady rozwojowe i zmiany chorobowe serca – dziecko u kardiologa

Wady rozwojowe i zmiany chorobowe serca
Usman Yousaf z Unsplash

Serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Gdy lekarz podejrzewa wystąpienie jakiejś wady w budowie lub pracy tego narządu, zleca wykonanie badania ultrasonograficznego. Daje ono dokładny obraz stanu narządu, a przy tym jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, co jest szczególnie istotne w przypadku diagnostyki u dzieci.

Objawy wad serca

Wady serca dzielimy na wrodzone oraz nabyte. Większość wad wrodzonych serca jest wykrywana na etapie życia płodowego maluszka – około 8 miesiąca ciąży. W okresie niemowlęcym trudno wykryć zaburzenia pracy serca, ponieważ charakterystyczne objawy najczęściej nie występują w tym okresie. Jeśli już się pojawią, są to przeważnie: świst w momencie oddechu oraz towarzyszące mu zaburzenia połykania, które ujawnia się podczas wprowadzenia do diety dziecka pokarmów stałych, charakterystyczne szmery, które lekarz może wykryć podczas zwykłego badania osłuchowego, deformacja klatki piersiowej lub sinica. U starszych dzieci powinny nas zaniepokoić przede wszystkim częste omdlenia. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do kardiologa.

Co wykryje echo serca?

Jeśli przy badaniu osłuchowym lekarz kardiolog stwierdzi, że słyszy szumy w pracy serca dziecka albo jeśli będzie mieć jakiekolwiek inne zastrzeżenia związane z jego pracą, z pewnością zleci echo serca. Badanie wykonuje się aparatem do USG. Umożliwia ono ocenę budowy poszczególnych części serca oraz wyłapanie wszelkich nieprawidłowości. Kardiolog dziecięcy w czasie badania może wykryć szereg wad, jak np. obecność płynu w worku osierdziowym czy nowotwory mięśnia sercowego. Może również ocenić budowę oraz prawidłowość działania zastawek i komór serca. Więcej na temat tego, czym jest badanie echo serca u dziecka i w jaki sposób ono przebiega można przeczytać na stronie Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL w Warszawie.

Badanie w pełni bezpieczne

Oprócz tego, że badanie echo serca dziecka jest badaniem dającym doskonały obraz budowy i pracy tego ważnego narządu, posiada także inną niewątpliwą zaletę: jest całkowicie nieinwazyjne i nie wiąże się z wystąpieniem jakichkolwiek powikłań. Oznacza to, że nawet jeśli dziecko ma problemy z serduszkiem i echo serca dziecka wykonuje się wielokrotnie, rodzice nie powinni mieć obaw, że częste badanie wpłynie niekorzystnie na stan zdrowia ich pociechy. Dodatkowym atutem jest to, że jest zupełnie bezbolesne – dziecko nie będzie mieć więc urazu przed kolejnymi badaniami kontrolnymi. Nie trzeba też specjalnie przygotowywać dziecka do kontroli.

Wizyta u kardiologa

Warto zdecydować się na badanie w placówce, która umożliwia od razu konsultację z kardiologiem dziecięcym – dzięki temu zyskamy pełen obraz problemu zdrowotnego oraz wskazówki, jak postępować wobec zaistniałego problemu. Interpretacja wyniku badania przez lekarza specjalistę z pewnością uspokoi rodziców i zniweluje uczucie dezorientacji. Pamiętajmy, że nie każda wada serca stanowi wskazanie do zabiegu operacyjnego, czasami wystarczy tylko kontrolowanie stanu serduszka oraz odpowiedni tryb życia, który zapewni dziecku bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Jeśli szukasz kardiologa dziecięcego albo chcesz wykonać badania specjalistyczne, koniecznie zapoznaj się z ofertą Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL: http://medintel.com.pl/.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: