Wtórne i pierwotne choroby serca

Mawia się, że jest najbardziej pracowitym mięśniem całego ciała, jaki nigdy nie robi sobie dłuższej przerwy. Równocześnie serce bijące w piersi człowieka XXI wieku, to coraz częściej organ wołający o pomoc. W Polsce około 10 milionów ludzi cierpi na zaburzenia układu krążenia.

Serce to centralny narząd układu krwionośnego człowieka, oraz wielu innych żywych istnień na naszej planecie. Zaburzenia w zakresie jego pracy, stają się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. To właśnie serce człowieka przez 24 godziny na dobę, z prędkością 65-75 uderzeń na minutę, pompuje krew do naczyń krwionośnych, którymi odbywa się transport tlenu, składników odżywczych, oraz hormonów do każdej komórki ciała. Uszkodzenia którejkolwiek części serca, to zaburzenia pracy całego organizmu. Równocześnie także niewydolność innych organów, może wywierać negatywny wpływ na pracę serca.
Chociaż rozwój współczesnej medycyny oraz profilaktyki skupionej na problematyce chorób serca jest ogromny, to w dalszym ciągu schorzenia tego narządu stanowią szeroki wachlarz różnorodnych zaburzeń. Szacuje się, że w Polsce choruje ponad milion osób, a blisko 10 milionów znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Nie wszystkie schorzenia układu krwionośnego można wyleczyć, jednak wielu można zapobiegać.
Choroby serca standardowo dzielone są na: wrodzone (pierwotne), które wynikają z nieprawidłowej budowy serca (lub wad powstałych jeszcze w życiu płodowym), oraz nabyte (wtórne) stanowiące największą grupę schorzeń. Do najczęściej występujących, nabytych chorób serca zalicza się:

• zawał mięśnia sercowego,
• chorobę wieńcową, czyli niedokrwienną serca,
• arytmie oraz zaburzenia przewodnictwa,
• zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia lub też wsierdzia,
• niewydolność mięśnia sercowego,
• krwotok sercowy,
• migotanie przedsionków.

Schorzenia serca mogą dotyczyć samego mięśnia, zastawek, naczyń wychodzących z serca, osierdzia, bądź też poszczególnych jego wewnętrznych, izolowanych struktur. Ponadto do każdej grupy schorzeń przyporządkowanych jest szereg jednostek chorobowych, które mają charakter pierwotny lub wtórny. Dużo jest wad serca, będących wynikiem wrodzonych anomalii, jednak to zaniedbania zdrowia najczęściej prowadzą do ich powstawania.

PODZIEL SIĘ: