Aktywność dla zdrowego serca
Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję i sylwetkę, ale również korzystnie wpływa na zdrowie. Obniża wysoki poziom cholesterolu, glukozy oraz ciśnienie tętnicze krwi.
Sport to zdrowie. To sentencja, która każdy z nas zna i powinien stosować w życiu codziennym. Ze względu na jej wielorakie korzystne oddziaływanie na zdrowie zalecana jest wszystkim, a szczególnie osobom:
- odchudzającym się. Regularny wysiłek sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
- z wysokim poziomem cholesterolu. Aktywność pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu, poprawia kondycję serca i obniża ryzyko chorób układu krążenia,
- z cukrzycą typu 2, gdyż pod wpływem wysiłku i ubytku kilogramów zmniejsza się insulinooporność tkanek oraz poziom glukozy (cukru) we krwi.
- z nadciśnieniem tętniczym. Lekkie aktywności przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.
- żyjącym w ciągłym stresie. Bycie aktywnym relaksuje oraz daje zastrzyk pozytywnej energii.
Ile ćwiczyć?
Niezwykle ważna jest regularność wysiłku fizycznego. Najbardziej pomocny jest tygodniowy plan ćwiczeń, który należy realizować niezależnie od naszego humoru lub pogody. Zaleca się przynajmniej 30-60 minut dziennie aktywności fizycznej.
Czy każdy może ćwiczyć?
Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie aktywności fizycznej, którą należy dostosować do stanu zdrowia oraz możliwości kondycyjnych. Osoby chorujące przewlekle, z obciążeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego, które dotychczas były mało aktywne powinny poprosić lekarza o ocenę stanu zdrowia i najlepszy dobór ćwiczeń.
Jaka aktywność?
Podejmowana aktywność fizyczna może mieć dowolna formę. Ważne by czerpać z niej radość i była dla nas przyjemna. Najprostszą formą wysiłku fizycznego jest spacer. A w codziennym życiu zaleca się:
- unikanie schodów ruchomych, wchodzenie i schodzenie po „zwykłych” schodach,
- wysiadanie przystanek lub dwa wcześniej i pokonanie tej odległości pieszo,
- spędzanie aktywnie czasu w ogrodzie lub spacerach w parku.
Jak przygotować się do ćwiczeń?
Podczas wykonywania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu istotne jest odpowiednie dobranie ubioru do warunków atmosferycznych. Zaleca się lekkie, niekrepujące ruchów ubrania oraz obuwie z pełna pięta i nieślizgającą podeszwą.
Wysiłku fizycznego nie należy rozpoczynać:
- bezpośrednio po posiłku (najwcześniej 2 godz. po jedzeniu),
- gdy mamy podwyższoną temperaturę lub jesteśmy przeziębieni lub ogólnie czujemy się źle,
- przy tętnie spoczynkowym poniżej 50 uderzeń/minutę lub powyżej 90 uderzeń/minutę.
Zawsze przed rozpoczęciem i po zakończeniu aktywności fizycznej osoby z chorobami układu krążenia powinny sprawdzać ciśnienie tętnicze krwi. Ważne by podczas ćwiczeń uzupełniać płyny popijając niegazowaną wodę.
Kiedy przerwać wysiłek?
Osoby, które rozpoczynają dopiero wprowadzanie regularnej aktywności fizycznej lub chorujące przewlekle powinny przerwać ćwiczenia, gdy:
- poczują się źle,
- odczuwają duszność lub ból w klatce piersiowej,
- wystąpią ból i/lub zawroty głowy,
- będą bardzo zmęczone,
- tętno będzie większe od spoczynkowego o więcej niż 20 uderzeń/minutę.
Artykuł sponsorowany