Co szkodzi sercu?

Co szkodzi sercu

Nasze serce jest narażone na szereg zagrożeń. Musimy zatem dołożyć wszelkich starań, aby chronić je przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Niestety, w dzisiejszych czasach zawał jest problemem, który coraz częściej dosięga ludzi młodych, w sile wieku. Co szkodzi sercu?

Palenie papierosów

Niestety, regularne palenie papierosów wpływa negatywnie na nasze serce. To zasługa nikotyny, ten paskudny nałóg sprzyja powstawaniu zakrzepów, które mogą się pewnego dnia oderwać i wraz z krwią dotrzeć do serca.

Stres

Większość z nas żyje w nieustannym stresie. Boimy się, że nie zdążymy z projektem w pracy. Martwi nas opieszałość firmy remontowej, z której usług korzystamy. Do tego dochodzą nieprzewidziane wydatki, które rujnują nasz budżet. Zaczynamy się tym wszystkim denerwować i w rezultacie zwiększamy ryzyko zawału serca. Warto znaleźć w życiu zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym.

Siedzący tryb życia

Jeśli w swojej pracy siedzimy za biurkiem, wracamy z niej późnym wieczorem i od razu zabieramy się za oglądanie telewizji, bo brakuje nam sił na coś ambitniejszego, to sprzyjamy nadwadze. Zmniejszamy też wydolność pracy naszego serca. Im więcej ważymy, tym bardziej obciążamy najcenniejszą pompę w naszym organizmie.

Nadmiar pracy

Przepracowanie także nie jest dobre dla naszego organizmu. Z pewnością nie raz słyszałaś o lekarzach, którzy dostali zawału podczas 24-godzinnego dyżuru. Wystarczy nie przespać nocy lub dwóch, a ryzyko wystąpienia tego typu niekorzystnych zjawisk znacznie wzrasta.

Zła dieta

Niestety, stołowanie się w fast foodach, konsumpcja wysokokalorycznej, przetworzonej żywności nie sprzyja naszemu sercu. Przez tego typu nawyki żywieniowe w naszej krwi wzrasta stężenie złego cholesterolu, który odkłada się w postaci płytek miażdżycowych. Te, niestety, w każdej chwili mogą utrudnić przepływ krwi do serca, co grozi niedotlenieniem tego narządu.

Nieleczone infekcje dróg oddechowych

Mogłoby się wydawać, że nieleczona grypa czy przeziębienie nie mają żadnego wpływu na stan naszego serca. Nic bardziej mylnego. Niestety, tego typu infekcje mogą poważnie zaszkodzić sercu i w skrajnych przypadkach skutkować nawet koniecznością przeszczepu tego narządu.

Stosowanie sterydów

W dzisiejszych czasach wiele osób uczęszcza na siłownię, gdzie pracuje nad swoją masą. Aby uzyskać spektakularne rezultaty w krótkim czasie, sięga po sterydy. Te, niestety, wpływają niekorzystnie na serce oraz poziom libido.

PODZIEL SIĘ: