Diety oczyszczające – najskuteczniej sposób na walkę z toksynami

Diety oczyszczające
Ella Olsson z Unsplash

Diety oczyszczające kojarzyły się kiedyś z osobami, które szukały sposobów na bardzo szybkie zmniejszenie masy ciała. Ich głównym celem jest jednak oczyszczenie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń, które dostają się do naszego ciała poprzez zanieczyszczone powietrze oraz przetworzone produkty. Zastosowanie diety oczyszczającej przynosi bardzo szybkie efekty, ponieważ stosując odpowiednie metody, nasz organizm niemal automatycznie zaczyna pozbywać się szkodliwych substancji.

Dieta oczyszczająca – dlaczego należy się oczyścić?

Diety oczyszczające nie bez przyczyny stają się coraz popularniejsze. W dużych miastach i wysokorozwiniętych państwach jednym z głównych problemów jest zanieczyszczenie powietrza. Po dodaniu do tego niezdrowej diety, jedzenia w pośpiechu i dużej ilości toksyn znajdujących się w spożywanych posiłkach jak np. pestycydy, herbicydy, aflatoksyny, konserwanty, pyły i sztuczne dodatki, okazuje się, że właściwie każdy z nas powinien regularnie oczyszczać swój organizm.  Pokaźna ilość niebezpiecznych substancji negatywnie wpływa nie tylko na kondycję psychofizyczną, ale także na stan włosów, skóry paznokci oraz uzębienia. Długotrwałe narażenie organizmu na gromadzenie się niezdrowych substancji może powodować przewlekłe zmęczenie, brak energii, problemy ze snem, a nawet spowolnienie metabolizmu i nadwagę.

Dieta oczyszczająca – ogólne zasady

Możemy wyróżnić różne, mniej lub bardziej restrykcyjne odmiany diet oczyszczający. Najczęściej jednak bazują na podobnych produktach i zasadach. Podstawą diet detoks są duże ilości warzyw, owoców i płynów (przede wszystkim wody, ale również zielonej herbaty i naparów). W ramach diety oczyszczającej powinno się zrezygnować z używek (alkoholu, kofeiny, mocnej herbaty napojów energetyzujących i papierosów), maksymalnie ograniczyć słodycze i cukier, zmniejszyć spożycie soli, sztucznych dodatków oraz tłuszczy. Dieta detoksowa musi być bogata w produkty bogate w antyoksydanty, polifenole i błonnik, które mogą neutralizować działania wolnych rodników (powodujących niszczenie komórek) i minimalizują stany zapalne w organizmie. Zdrowe produkty wspomagają także pracę przewodu pokarmowego i wątroby. Najważniejsze jest jednak oczyszczenie organizmu z niepożądanych toksyn. Diety oczyszczające o bardzo niskiej kaloryczności (oparte przede wszystkim na płynach) nie mogą być stosowane przez zbyt długi okres, ponieważ mogą skutkować niedożywieniem i pojawieniem się licznych niedoborów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz detoks przebiega w prawidłowy sposób, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował dla klientów catering dietetyczny Gliwice.

Dieta oczyszczająca – kto i w jaki sposób może ją zastosować?

Istnieją różne rodzaje diet oczyszczających, dlatego każdy powinien dopasować ją do swoich potrzeb. W przypadku osób z różnymi chorobami, przed rozpoczęciem detoksu warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy poinformują nas o potencjalnych przeciwwskazaniach. Dieta oczyszczająca nie może być również stosowana przez kobiety w czasie ciąży i laktacji, dzieci, osoby z nadczynnością tarczycy oraz przez dziewczęta w okresie dojrzewania. Najlepszym sposobem na skuteczny detoks jest dieta pudełkowa, ponieważ odpowiednio dobrane składniki pozwolą osiągnąć cel oczyszczenia, unikając przy tym niedoboru witamin.

PODZIEL SIĘ: